سازمان حمل و نقل و بار و مسافر


18

افتتاح اولین ایستگاه مطالعه در شهر اراک

افتتاح اولین ایستگاه مطالعه در شهر اراک
به مناسبت فرار رسیدن سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران طی مراسمی با حضور فتح‌آبادی مدیر کل امور اجتماعی استانداری، مطیعی مدیر کل امور کتابخانه‌های استان مرکزی و امیر طاهری مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری اراک، اولین ایستگاه مطالعه با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در پایانه‌های مسافربری شهر اراک افتتاح شد.
در ابتدای این مراسم مدیر کل امور کتابخانه‌های استان مرکزی ضمن گرامی‌داشت ایام‌ا... دهه فجر در خصوص طرح ایستگاه‌های مطالعه اظهار داشت: این طرح جهت افزایش کمی و کیفی وضعیت کنونی مطالعه و کتاب‌خوانی در جامعه ایجاد شده است.
مطیعی در ادامه اظهار داشت: در این طرح برخی علل و دلایل ناکافی بودن وضعیت کتاب‌خوانی در جامعه همانند در دسترس نبودن کتاب‌های مناسب و مورد نیاز مردم در سطح جامعه، پایین بودن تیراژ کتاب‌های منتشر شده، ضرورت ارایه کتاب‌های متنوع در موضوعات مختلف و لزوم استفاده از فرصت‌های اوقات فراغت مردم برای مطالعه در سطح استان و شهر اراک مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار گرفته است.
وی با اشاره به ایجاد و راه‌اندازی ایستگاه‌های مطالعه افزود: این ایستگاه‌ها همانند باجه‌های تلفن همگانی که در بیشتر نقاط شهر موجود بوده، در مراکز پر رفت و آمد مستقر شده و به راحتی امکان دسترسی به کتاب را برای عموم میسر می‌سازد.
مدیر کل امور کتابخانه‌های استان مرکزی تصریح نمود: هر ایستگاه مطالعه دارای 15 عنوان کتاب است که برای هر عنوان حداقل 200 نسخه کتاب تهیه شده وهم‌چنین ایستگاه‌ها به صورت ماهیانه شارژ خواهد شد.
وی در این رابطه افزود: در هر ایستگاه ماهانه حداقل 3 هزار نسخه کتاب توزیع خواهد شد.
مطیعی هزینه ساخت ایستگاه کتابخوانی مذکور را 000/200/1 تومان عنوان کرد و گفت: مجموعا 30 هزار جلد کتاب برای اجرای این طرح پیش‌بینی شده است.
وی هم‌چنین هدف از استقرار ایستگاه مطالعه در سازمان پایانه‌ها را ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی شهروندان به ویژه مسافرین عنوان نمود و گفت: شهروندان می‌توانند در طول مدت مسافرت از کتاب‌های موجود کتابخانه استفاده و دوباره کتاب مورد نظر را به ایستگاه مطالعه بازگردانند.
مدیر کل امور کتابخانه‌های استان مرکزی با ابراز امیدورای گفت: خوشبختانه با حمایت‌های خوب صورت گرفته از سوی مسئولین و شهروندان، کتابخانه‌های شهر اراک در وضعیت خوبی به سر می‌برند و امید است با اجرای این طرح شاهد افزایش کتابخانه‌ها و توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در شهر اراک باشیم.
مدیرعامل سازمان پایانه‌های شهرداری اراک در ادامه این مراسم اظهار داشت: ایستگاه مطالعه، کتابخانه کوچکی است در فضای عمومی که شهروندان می‌توانند با مراجه به آن، کتاب مورد علاقه خود را انتخاب و پس از مطالعه به همان ایستگاه و یا کتابخانه‌های عمومی تحت پوشش نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور بازگردانند.
امیر طاهری هدف از اجرای این طرح را توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی عنوان نمود و بیان داشت: سازمان پایانه‌ها با همکاری اداره کل امور کتابخانه‌ها اقدام به ایجاد و راه‌اندازی اولین ایستگاه مطالعه در شهر اراک نموده است.
طاهری در ادامه بیان داشت: چنان‌چه شهروندان علاقه‌مند به نگهداری کتاب نزد خود می‌باشند، می‌توانند بابت هر جلد کتاب مبلغ دو هزار تومان به شماره حساب 123 بانک تجارت و یا بانک ملی در کلیه شعب کشور به نام موسسه انتشارات کتاب نشر واریز نمایند.
مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری اراک در پایان ابراز امیدورای کرد و گفت: امید است شهروندان فهیم اراکی در راستای حفظ این منبع باارزش تلاش و کوشش نموده و این طرح گامی موثر در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در شهر اراک باشد.
امتیازات:: (5) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (818)
کد خبر: 1071